| Brand: | Nokia |
| Model: | E70 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 352 x 416 pixels (~259 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 220 MHz Dual ARM 9 |
| Expandable: | miniSD, 64 MB included |
| Os: | Symbian OS 9.1, S60 3rd edition |
| Dimensions: | 117 x 53 x 22 mm, 102 cc (4.61 x 2.09 x 0.87 in) |
| Weight: | 127 g (4.48 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 i/e/g, VoIP over WLAN |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver, Black |
| Usd: | ~248 USD |