| Brand: | Nokia |
| Model: | E66 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | Videocall camera |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 369 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian OS 9.2, Series 60 v3.1 UI |
| Dimensions: | 107.5 x 49.5 x 13.6 mm, 62.6 cc (4.23 x 1.95 x 0.54 in) |
| Weight: | 121 g (4.27 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White Steel, Grey Steel, Black, Red |
| Usd: | ~194 USD |