| Brand: | Nokia |
| Model: | E65 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 220 MHz Dual ARM 9 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian OS 9.1, Series 60 UI |
| Dimensions: | 105 x 49 x 15.5 mm, 74 cc (4.13 x 1.93 x 0.61 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g, VoIP over WLAN |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Red, Mocca, Black, Full Black, Bronze Black, Pink, Plum, White |
| Usd: | ~140 USD |