| Brand: | Nokia |
| Model: | E62 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 2.9 inches, 58 x 45 mm, 26.0 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~138 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Cpu: | 235 MHz ARM 9 |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD |
| Os: | Symbian OS 9.1, Series 60 UI |
| Body | |
| Dimensions: | 117 x 69.7 x 14 mm, 108 cc (4.61 x 2.74 x 0.55 in) |
| Weight: | 144 g (5.08 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Price | |
| Usd: | ~216 USD |