| Brand: | Nokia |
| Model: | E61i |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 220 MHz Dual ARM 9 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian OS 9.1, Series 60 v3.0 UI |
| Dimensions: | 117 x 70 x 13.9 mm, 97 cc (4.61 x 2.76 x 0.55 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver, Mocca |
| Usd: | ~216 USD |