| Brand: | Nokia |
| Model: | E60 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 352 x 416 pixels (~259 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | 220 MHz Dual ARM 9 |
| Memory | |
| Expandable: | RS-DV-MMC |
| Os: | Symbian OS 9.1, Series 60 UI |
| Body | |
| Dimensions: | 115 x 49 x 17 mm, 96 cc (4.53 x 1.93 x 0.67 in) |
| Weight: | 117 g (4.13 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11i/e/g, VoIP over WLAN |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver |
| Price | |
| Usd: | ~205 USD |