| Brand: | Nokia |
| Model: | E52 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 3.2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | QVGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 1 GB included |
| Os: | Symbian, S60 rel. 3.2 |
| Dimensions: | 116 x 49 x 9.9 mm, 54 cc (4.57 x 1.93 x 0.39 in) |
| Weight: | 98 g (3.46 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP & DLNA technology |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Metal Grey Aluminium, Golden Aluminium, Graphite Grey, Black |
| Usd: | ~119 USD |