| Brand: | Nokia |
| Model: | E50 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.1 inches, 31 x 42 mm, 13.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~190 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | also available without camera |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 235 MHz ARM 9 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian OS 9.1, S60 3rd edition |
| Dimensions: | 113 x 43.5 x 15.5 mm, 70 cc (4.45 x 1.71 x 0.61 in) |
| Weight: | 104 g (3.67 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Pop-Port 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver, Black |
| Usd: | ~162 USD |