| Brand: | Nokia |
| Model: | E5 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.36 inches, 17.2 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~169 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Symbian 9.3, Series 60 rel. 3.2 |
| Dimensions: | 115 x 58.9 x 12.8 mm, 75 cc (4.53 x 2.32 x 0.50 in) |
| Weight: | 126 g (4.44 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP & DLNA technology |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Carbon Black, Chalk White, Sky Blue, Copper Brown, Silver Grey |
| Usd: | ~97 USD |