| Brand: | Nokia |
| Model: | C7 Astound |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.5 inches, 33.8 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@25fps, 720p@30fps (via SW update) |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@25fps, 720p@30fps (via SW update) |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 680 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Broadcom BCM2727 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian^3, upgradable to Nokia Belle OS |
| Dimensions: | 117.3 x 56.8 x 10.5 mm, 64 cc (4.62 x 2.24 x 0.41 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Frosty metal |
| Usd: | ~238 USD |