| Brand: | Nokia |
| Model: | C6 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 28.2 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | QVGA |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 434 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Symbian 9.4, Series 60 rel. 5 |
| Dimensions: | 113 x 53 x 16.8 mm, 80 cc (4.45 x 2.09 x 0.66 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~130 USD |