| Brand: | Nokia |
| Model: | C5-04 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.2 inches, 28.2 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.4, Series 60 rel. 5 |
| Dimensions: | 105.8 x 50.8 x 13.8 mm, 65 cc (4.17 x 2.0 x 0.54 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Graphite Black, Aluminium Grey, Red, Orange, Blue, Black Illuvial, White Illuvial, White/Red, White/Orange |
| Usd: | ~108 USD |