| Brand: | Nokia |
| Model: | C30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.82 inches, 112.3 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~257 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, (wide) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Unspecified |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 (Go edition) |
| Dimensions: | 177.7 x 79.1 x 9.9 mm (7.00 x 3.11 x 0.39 in) |
| Weight: | 237 g (8.36 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Green, White, Dark Grey |
| Usd: | ~108 USD |