| Brand: | Nokia |
| Model: | C3-01 Gold Edition |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 111 x 47.5 x 11 mm, 51.4 cc (4.37 x 1.87 x 0.43 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Gold |
| Usd: | ~194 USD |