| Brand: | Nokia |
| Model: | C210 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.3 inches, 97.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~273 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 159.5 x 73.9 x 8.6 mm (6.28 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight: | 167.8 g (5.93 oz) |
| Build: | Dust and splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Yes |
| Colors: | Gray |
| Usd: | ~205 USD |