| Brand: | Nokia |
| Model: | C200 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.09 inches, 91.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 156.5 x 73.1 x 8.8 mm (6.16 x 2.88 x 0.35 in) |
| Weight: | 172.5 g (6.10 oz) |
| Build: | Splash protection |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, barometer |
| Colors: | Meteor Black |
| Usd: | ~65 USD |