| Brand: | Nokia |
| Model: | C2 2nd Edition |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~188 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 (Go edition) |
| Dimensions: | 154 x 75.9 x 10 mm (6.06 x 2.99 x 0.39 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Dark Blue, Warm Gray |
| Usd: | ~259 USD |