| Brand: | Nokia |
| Model: | C2-05 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 99.4 x 47.8 x 16.3 mm, 59.5 cc (3.91 x 1.88 x 0.64 in) |
| Weight: | 98.5 g (3.46 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Dynamic Gray, Peacock Blue, Pink |
| Usd: | ~65 USD |