| Brand: | Nokia |
| Model: | C2-00 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | QCIF@10fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@10fps |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 108 x 45 x 14.7 mm, 67.9 cc (4.25 x 1.77 x 0.58 in) |
| Weight: | 74.1 g (2.61 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Dynamic Gray, Jet Black, Magenta, Dark Blue, Snow White |
| Usd: | ~54 USD |