| Brand: | Nokia |
| Model: | C110 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.3 inches, 97.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~273 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Brightness: | 400 nits |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 5W wired |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 160.8 x 74 x 8.5 mm (6.33 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight: | 172 g (6.07 oz) |
| Build: | Splash and dust resistant |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, barometer |
| Colors: | Gray |
| Usd: | ~108 USD |