| Brand: | Nokia |
| Model: | C10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Brightness: | 400 nits |
| Protection: | Panda Glass |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc SC7331E (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 (Go edition) |
| Dimensions: | 169.9 x 77.9 x 8.8 mm (6.69 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight: | 191 g (6.74 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gray, Light Purple |
| Usd: | ~86 USD |