| Brand: | Nokia |
| Model: | C1 2nd Edition |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc SC7731e |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 (Go edition) |
| Dimensions: | 148 x 71.8 x 9.3 mm (5.83 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight: | 154 g (5.43 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Blue, Purple |
| Usd: | ~54 USD |