| Brand: | Nokia |
| Model: | C1-01 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 600 x 480 |
| Main Video: | 128x96@10fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 128x96@10fps |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 108 x 45 x 14 mm, 57 cc (4.25 x 1.77 x 0.55 in) |
| Weight: | 78.8 g (2.75 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Dark Grey, Warm Grey, Red and Midnight Blue |
| Usd: | ~54 USD |