| Brand: | Nokia |
| Model: | C1-00 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 107.1 x 45 x 15 mm, 63 cc (4.22 x 1.77 x 0.59 in) |
| Weight: | 72.9 g (2.54 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, no dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Medium Blue, Red, Light Gray, Sea Green |
| Price | |
| Usd: | ~32 USD |