| Brand: | Nokia |
| Model: | C1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~197 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Yes |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.4, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 Pie (Go edition) |
| Dimensions: | 147.6 x 71.4 x 8.7 mm (5.81 x 2.81 x 0.34 in) |
| Weight: | 155 g (5.47 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Red |
| Usd: | ~54 USD |