| Brand: | Nokia |
| Model: | Asha 502 Dual SIM |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 3.0 inches, 27.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1010 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Nokia Asha software platform 1.1.1, upgradable to 1.4 |
| Dimensions: | 99.6 x 59.5 x 11.1 mm, 62.5 cc (3.92 x 2.34 x 0.44 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Bright Red, Bright Green, Cyan, Yellow, White and Black |
| Usd: | ~86 USD |