| Brand: | Nokia |
| Model: | Asha 500 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p@13fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@13fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Nokia Asha software platform 1.1.1, upgradable to 1.4 |
| Dimensions: | 100.3 x 58.1 x 12.8 mm, 70.9 cc (3.95 x 2.29 x 0.50 in) |
| Weight: | 101 g (3.56 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Bright Red, Bright Green, Cyan, Yellow, White and Black |
| Usd: | ~65 USD |