| Brand: | Nokia |
| Model: | Asha 311 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 480p@25fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@25fps |
| Capacity: | 1110 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 106 x 52 x 12.9 mm, 64 cc (4.17 x 2.05 x 0.51 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Dark Grey, Rose Red, Blue, Brown, Sand White |
| Usd: | ~86 USD |