| Brand: | Nokia |
| Model: | Asha 309 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 176x144@10fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 176x144@10fps |
| Capacity: | 1110 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Dimensions: | 109.9 x 54 x 13.2 mm, 67 cc (4.33 x 2.13 x 0.52 in) |
| Weight: | 102 g (3.60 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~97 USD |