| Brand: | Nokia |
| Model: | Asha 303 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.2 MP |
| Main Features: | fixed focus |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 116.5 x 55.7 x 13.9 mm, 72 cc (4.59 x 2.19 x 0.55 in) |
| Weight: | 99 g (3.49 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Red, Graphite, Silver White, Aqua, Green, Purple |
| Usd: | ~119 USD |