| Brand: | Nokia |
| Model: | Asha 300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | fixed focus |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1110 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 112.8 x 49.5 x 12.7 mm, 59 cc (4.44 x 1.95 x 0.5 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Proximity |
| Colors: | Graphite, Night Shade, Gold, White Silver, Pink, Red |
| Usd: | ~76 USD |