| Brand: | Nokia |
| Model: | Asha 210 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF@10fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@10fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 111.5 x 60 x 11.8 mm, 76.3 cc (4.39 x 2.36 x 0.46 in) |
| Weight: | 97.3 g (3.42 oz) |
| Sim: | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Yellow, Black, White, Cyan, Magenta |
| Usd: | ~54 USD |