| Brand: | Nokia |
| Model: | Asha 200 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 176x144@10fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 176x144@10fps |
| Capacity: | 1430 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 115.4 x 61.1 x 14 mm, 47.7 cc (4.54 x 2.41 x 0.55 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Graphite, Green, Blue, Aqua, Pearl White, Light Pink, Pink, Orange |
| Usd: | ~54 USD |