| Brand: | Nokia |
| Model: | 9500 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Size: | 4.5 inches, 110 x 35 mm, 37.2 cm2 |
| Resolution: | 640 x 200 pixels (~149 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1510 |
| Cpu: | 150 MHz ARM925T |
| Expandable: | MMC |
| Os: | Symbian 7.0s, Series 80 v2.0 UI |
| Dimensions: | 148 x 57 x 24 mm (5.83 x 2.24 x 0.94 in) |
| Weight: | 230 g (8.11 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Tin Grey |
| Usd: | ~464 USD |