| Brand: | Nokia |
| Model: | 9300i |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 4.0 inches, 98 x 30 mm, 29.4 cm2 |
| Resolution: | 640 x 200 pixels (~168 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | TI OMAP 1510 |
| Cpu: | 150 MHz ARM925T |
| Memory | |
| Expandable: | MMC, up to 2 GB |
| Os: | Symbian 7.0s, Series 80 v2.0 UI |
| Body | |
| Dimensions: | 132 x 51 x 21 mm, 126 cc (5.20 x 2.01 x 0.83 in) |
| Weight: | 172 g (6.07 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11g |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Price | |
| Usd: | ~270 USD |