| Brand: | Nokia |
| Model: | 9110i Communicator |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 1999 |
| Display | |
| Size: | 4.5 inches, 110 x 35 mm, 37.2 cm2 |
| Resolution: | 640 x 200 pixels (~149 ppi density) |
| Technology: | Grayscale LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | AMD 486 |
| Memory | |
| Expandable: | MMC |
| Body | |
| Dimensions: | 158 x 56 x 27 mm, 218 cc (6.22 x 2.20 x 1.06 in) |
| Weight: | 253 g (8.92 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |