| Brand: | Nokia |
| Model: | 8850 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 1999 |
| Display | |
| Resolution: | 5 lines |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 830 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 100 x 44 x 17 mm, 70 cc (3.94 x 1.73 x 0.67 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Metallic |