| Brand: | Nokia |
| Model: | 8810 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 1998 |
| Display | |
| Resolution: | 5 lines |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | NiMH |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 107 x 46 x 18 mm, 74 cc (4.21 x 1.81 x 0.71 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Metallic |