| Brand: | Nokia |
| Model: | 8800 Sirocco |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 1.7 inches, 31 x 31 mm, 9.3 cm2 |
| Resolution: | 208 x 208 pixels, 1:1 ratio (~173 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | No |
| Dimensions: | 107 x 45 x 17.5 mm, 68 cc (4.21 x 1.77 x 0.69 in) |
| Weight: | 138 g (4.87 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver, Black, Gold Edition |
| Usd: | ~540 USD |