| Brand: | Nokia |
| Model: | 8800 Gold Arte |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | OLED, 16M colors |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 109 x 45.6 x 14.6 mm, 65 cc (4.29 x 1.80 x 0.57 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gold |
| Price | |
| Usd: | ~1156 USD |