| Brand: | Nokia |
| Model: | 8310 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2001 |
| Display | |
| Resolution: | 5 lines |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 830 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 97 x 43 x 19 mm, 66 cc (3.82 x 1.69 x 0.75 in) |
| Weight: | 84 g (2.96 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 9 Xpress-on covers |