| Brand: | Nokia |
| Model: | 8210 4G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Main Specs: | 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Unspecified |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Unspecified |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc T107 (22 nm) |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 131.3 x 56.2 x 13.8 mm (5.17 x 2.21 x 0.54 in) |
| Weight: | 107 g (3.77 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Sand, Blue, Red |
| Usd: | ~184 USD |