| Brand: | Nokia |
| Model: | 8210 |
| Release Date: | 1999 |
| Display | |
| Resolution: | 5 lines |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 650 mAh battery (BLB-2) |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 101.5 x 44.5 x 17.4 mm, 66 cc (4.00 x 1.75 x 0.69 in) |
| Weight: | 79 g (2.79 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 6 Xpress-on covers |