| Brand: | Nokia |
| Model: | 801T |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~184 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Broadcom BCM2727 |
| Cpu: | 680 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian Anna OS |
| Dimensions: | 125.2 x 65 x 12.8 mm, 83.2 cc (4.93 x 2.56 x 0.50 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |