| Brand: | Nokia |
| Model: | 800c |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8655T Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.4 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | No |
| Os: | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Dimensions: | 116.5 x 61.2 x 12.1 mm, 76 cc (4.59 x 2.41 x 0.48 in) |
| Weight: | 142 g (5.01 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Cyan |
| Usd: | ~184 USD |