| Brand: | Nokia |
| Model: | 8000 4G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Selfie Specs: | No |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 304 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | KaiOS 2.5 |
| Dimensions: | 132.2 x 56.5 x 12.3 mm (5.20 x 2.22 x 0.48 in) |
| Weight: | 110.2 g (3.88 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes, hotspot |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Onyx/Black, Opal/White, Topaz/Blue, Cintrine/Gold |
| Usd: | ~119 USD |