| Brand: | Nokia |
| Model: | 8 V 5G UW |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.81 inches, 112.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~386 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/2.43", 1.4µm, AF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Zeiss optics, Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/240fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 24 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 0.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Gpu: | Adreno 620 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 171.9 x 78.6 x 9 mm (6.77 x 3.09 x 0.35 in) |
| Weight: | 230 g (8.11 oz) |
| Sim: | Nano-SIM (pre-installed) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Meteor Gray |
| Usd: | ~637 USD |