| Brand: | Nokia |
| Model: | 8.1 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.22 inches, 90.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Zeiss optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 12 MP |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Cpu: | Octa-core |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue |