| Brand: | Nokia |
| Model: | 8.1 (Nokia X7) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.18 inches, 95.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~408 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, HDR10 |
| Protection: | NEG |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP |
| Main Features: | Zeiss optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/3", 0.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| Gpu: | Adreno 616 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, Android One |
| Dimensions: | 154.8 x 75.8 x 8 mm (6.09 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Silver, Steel, Copper, Iron, Steel |
| Usd: | ~421 USD |