| Brand: | Nokia |
| Model: | 8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.3 inches, 77.4 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~554 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, PDAF, OIS 13 MP B/W, f/2.0, 1.12µm, PDAF |
| Main Features: | Laser AF, Zeiss optics, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Selfie Video: | 4K |
| Capacity: | 3090 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Kryo & 4x1.8 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 540 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 151.5 x 73.7 x 7.9 mm (5.96 x 2.90 x 0.31 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Tempered Blue, Polished Blue, Steel, Polished Copper |
| Usd: | ~324 USD |